Ранні шлюби: чи можливо сімейне щастя?

Відповідь на запитання «Що для вас щастя?» у кожного буде своя. Однак навряд чи знайдеться багато людей, які в своїх роздумах на тему щасливого майбутнього оминуть сім’ю та прагнення мати постійного супутника по життю. Коли ми вперше погоджуємося пограти в «доньки-матері», ми відправляємося на пошуки свого сімейного вогнища і приміряємо на себе ролі чоловіка та дружини.

Однак досить часто молоді люди немов би продовжують цю гру, ставлячи реальні штампи про укладення шлюбу. І ось за казковим днем весілля, починається часто не казкове сімейне життя. Яке багатьох приводить до тих же дверей, але вже за іншими штампами, що свідчать про крах надій та мрій про щасливе сумісне життя. При цьому «ляльки» у пари можуть бути вже далеко не іграшкові…90274015_Ranniybrakproblemyi

Звичайно, за останні роки вік вступу до шлюбу дещо «подорослішав», однак чи мала частина тих, хто йде під вінець не так давно сиділа за партами. Бо ще не «обросла»  страхами стосовно сімейного життя. Але це вже тема для окремих роздумів  на тему, чому в юності вистачило розуму не брати шлюб, а потім не вистачає «дурощів» таки це зробити.

366103

Що ж підштовхує молодь до реєстрації своїх стосунків? Як кажуть, є шлюб по коханню, є шлюб по розрахунку, але більше всього шлюбів по непорозумінню. Цей вислів досить гарно відображає основні причини вступу до шлюбу в молодому віці, далі саме про них.

1- Жити без нього не можу!

Перша причина — це дійсно надмірне та всеохоплююче почуття кохання. Закохані прагнуть бути одне з одним, стати єдиним цілим і просто не здатні усвідомити та проаналізувати усі «за» та «проти». Палка закоханість, підтримана активним виробленням гормонів – досить серйозний стрес для організму, який доволі швидко минає. Як раз тоді і стає зрозумілою істина сила почуттів у парі один до одного. Колись зустрічала дані статистики, за якою ранні шлюби часто вкладаються у перші півроку стосунків, як раз у «гарячий» період гормонального сплеску. Тому, на мою думку, краще цей час провести у «постільному режимі», ніж відразу до РАЦСУ, а рішення про подальше життя приймати ну хоча б ближче до року стосунків.

2 -До шлюбу не можна!

Друга причина — це прагнення легалізувати свої інтимні стосунки. Коли батьки пари надміру суворі у питаннях інтимного життя та через міру контролюють цей аспект стосунків дітей, тоді молоді люди обирають шлях узаконення своїх взаємин за для задоволення інтересів свого лібідо. Бажаючи вберегти дітей від помилок, таким чином батьки, скоріше за все, наближають їх до них. Цікавість до інтимної близькості – нормальний етап розвитку в молодому віці. Своєчасне задоволення допитливості в цих питаннях скоріше сприятиме становленню особистості, однак це не обов’язково має бути через укладання шлюбу.

3 — Втеча

По-третє, причиною для вступу у шлюб для молоді може бути бажання звільнитися від надмірної батьківської опіки. Таке трапляється в сім’ях, де дітьми маніпулюють, тримають під суворим контролем та не рахуються з їх думкою. Як результат – бажання якомога швидше покинути батьківський дім та створити власний життєвий простір. В такому випадку партнер може розглядатися як шанс на нове життя, а шлюб як можливість втечі від надто тісних обіймів батьківської любові. При цьому важко оцінити свої почуття до іншого адекватно, так само як і можливість благополучно прожити з ним життя. Бажання відокремитися від батьків в реальності може підмінити бажання створити сім’ю з конкретною людиною.

4 – Лелека прилетів

nesovershennoletnie-materi1

Найбільш розповсюдженою причиною до вступу в ранній шлюб  є незапланована вагітність. Молоді люди, готові вони до того чи ні, відразу отримують статус батьків та певну відповідальність, яку підтверджують штампом у паспорті. Що само по собі, звичайно, не може слугувати запорукою сімейного щастя. На двох, які можливо ще навіть парою себе повністю не відчули, звалюється купа проблем, які необхідно вирішувати, а при цьому ще й необхідно звикати один до одного, ставати родиною для маленької людини. Народження дитини – це завжди стрес для сім’ї, позитивний чи негативний, залежить від обставин. Але завжди стрес, який не кожна новостворена сім’я може витримати.

psi-128

Моя особиста думка, що дві смужки на тесті не привід брати шлюб, якщо до цього пара не обмірковувала сумісне майбутнє. Штамп у паспорті – не гарантія батьківства. Однак вирішувати кожному самому за себе, як і брати відповідальність за наслідки своїх рішень. Було б чудово, якби це починалось з питань контрацепції. Тоді б цей пункт можна було б не розглядати взагалі.

Хоча статистика розлучень більшою мірою говорить не на користь ранніх шлюбів, однак є в них і свої переваги. Вік – це одна із таких переваг, бо те на що ми здатні будучи юними, не завжди під силу нам у більш зрілому віці. Досвід накладає свій відбиток, який іноді навіть заважає робити рішучі кроки, такі як створення сім’ї. Юність часто більш відкрита та щира, має менше страхів або не бере їх за керівництво у виборі партнера.

Якщо шлюб укладено з любові, то це почуття може забезпечити відчуття підтримки, давати сили турбуватися про іншого, долати проблеми та життєві негаразди. Коли кожен прагне дати іншому краще з того, що в нього є, то обидва задоволені.

Окрім того, в молодому віці люди більш толерантні один до одного, схильні проявляти терпіння до якихось звичок та поведінки. 86177_originalЗа бажання, молоді люди можуть легше призвичаїтись один до одного, закрити очі на певні негаразди. Так як нервова система ще досить сильна, звички ще можуть не мати стійкого характеру, то партнери швидше можуть досягнути психологічного комфорту в парі та побудувати сімейний та життєвий простір, сприятливий для них. Вони виробляють спільні звички і легше сприймають огріхи один одного в побуті.

До переваг раннього шлюбу також можна віднести самостійність та закалку характеру. Той, хто зважиться взяти на себе відповідальність за родину та її забезпечення, змушений подорослішати, долати труднощі і тим самим – ставати на шлях розвитку як особистості. Долаючи труднощі ми виростаємо над собою, що в подальшому дає нам більше перспектив у житті.

Для чоловіків бонусом від укладання шлюбу може стати робота. Роботодавці більш охоче приймають одружених, так як сприймають їх як більш серйозних та цілеспрямованих. Бо вони мають годувати сім’ю, а отже будуть більш відповідальними стосовно роботи. До жінок, зазвичай, ставлення інше, через те, що вони можуть швидко вийти в декрет та присвятити себе родині.

Damian-King-wedding-officiant-columbus-ohio-united-marriage-services-llc-Suzanne-pyle-photography-1Навіть якщо пара вирішила одружитися через незаплановану вагітність, в цьому є своя перевага – це фізіологічно оптимальний вік для народження здорових дітей. Однак молоді батьки можуть бути психологічно неготові до виховання дитини, так як самі майже діти. Тоді постає подвійне життєве завдання: виховувати себе та дітей одночасно. Як то кажуть діти породжують батьків. Тут скоріше важливий не вік, а усвідомлений підхід до питання виховання дітей.

Кожна медаль має зворотну сторону. Ранні шлюби несуть у собі ряд ризиків, що часто призводять до розлучення.

Далеко не всі дійсно готові взяти на себе відповідальність, пов`язну із матеріальним та повсякденним забезпеченням життя родини: прибирання, готування їжі, закупівлі, прання… І це все не закінчується, а часу на романтику може не залишитися взагалі. Згадується «наш корабель кохання розбився об скелі побуту». Однак молодий вік партнерів може додати сімейному кораблю маневреності, якщо обоє в парі будуть налаштовані на співпрацю та взаємодію.

images

Також перед молодими гостро може встати квартирне питання та питання фінансів, яке в нашій країні часто вирішується за рахунок батьків і пара так і не стає окремою сім’єю, а залишається на правах дітей під батьківським наглядом та опікою. Це суттєво обмежує розвиток молодої родини, їх почуття дорослості, самостійності та відповідальності один за одного, провокує конфлікт поколінь. Якщо не можливо відокремитися фізично, то важливо шукати можливість психологічного відокремлення, створення власного бюджету, прийняття власних рішень стосовно свого партнерства та відповідальності за них.

Окрім того, навіть живучи окремо, молоді люди можуть чекати один від одного тої опіки, яку давали їм батьки чи взагалі орієнтуватися на надмірні очікування, які не може і не має підтверджувати партнер. «А моя мама цю страву готує не так…», «А мій тато в таких ситуаціях поводиться по іншому…» — такі і тому подібні фрази обурюють, ображають чи «вмикають» режим конкуренції між партнером та батьками. Важливо побудувати власну модель сім’ї, що буде підходити обом у парі, розуміючи, що вона може відрізнятися від батьківської. Ми не відкидаємо досвід поколінь, а навпаки – намагаємося взяти від нього найкраще, щоб написати свою щасливу історію сімейного життя.

1420535354_13389293504fce70c60e171Для тих молодих людей, які прагнуть створити щасливу родину хочеться нагадати східну мудрість – поспішати треба повільно. При чому це відноситься як до тих, хто лише розмірковує над вступом до шлюбу, так  і для тих, хто вже встиг узаконити свої стосунки. Яке б рішення ви не приймали, про шлюб чи про розлучення – не поспішайте. Зупиніться на хвильку, облиште емоції в стороні хоча б не на довго та задайте собі одне просте питання «Навіщо це мені? Чого я хочу цим досягнути?». Якщо ви зрозумієте мотиви власної поведінки, вам буде легше зорієнтуватися у життєвому просторі і приймати вірні саме для вас рішення.

Основне, що хотілося б сказати – ранній шлюб – це не лише питання віку, а й питання психологічної готовності. Готовності нести відповідальність за себе та один за одного, розуміння того, що сімейні стосунки потребують сил, терпіння та необхідності працювати над собою. Важливо, щоб при цьому цінності та плани пари на життя співпадали. Такі питання краще вирішувати до того як з’явиться новенький штамп у паспорті, а заздалегідь. Адже чоловік та дружина – супутники на все життя, тому важливо йти в одному напрямку.

Не даремно казки закінчуються одруженням героїв. Зі вступом до шлюбу казка закінчується і починається реальне життя, однак яким воно буде залежить від кожного з пари.

bc58428615На останок хочеться побажати: кохайте та будьте коханими, будьте у контакті з власними почуттями та довіряйте їм! Пам’ятайте, своєчасно – завжди краще, ніж рано чи пізно. А саме той час – тоді, коли ви внутрішньо готові до змін, що входять у ваше життя та розумієте, які перспективи та ризики вони несуть за собою. Подібна готовність далеко не завжди залежить від віку, частіше від здатності критично оцінювати ситуацію та нести відповідальність за власні вчинки. Не існує ідеального часу, але завжди є простір для того щоб усвідомлено робити своє життя кращим. Успіхів вам у цьому!

Автор Тиморська Каріна (психотерапевт та сімейний консультант в методі Позитивної крос-культурної психотерапії). Зв`язатись з психологом можна за телефоном  066-896-00-61 чи написавши повідомлення в facebook

Добавить комментарий