Психіатр, психотерапевт, психолог – хто це?

1-й день.
Я йду по дорозі.
Несподівано бачу на шляху глибоку яму.
Я падаю в цю яму.
Мені погано та страшно і немає ніякої надії вибратись.
Хто винний? Тільки не я. Мені потрібно йти саме цією дорогою заради дітей, родичів і т.д.. Іншого шляху не має.
Мені необхідно занадто багато часу, щоб вибратись.
2-й день.
Я іду по дорозі.
Несподівано бачу на шляху  глибоку яму.
Я роблю вигляд, що я її не бачу.
Знову падаю в цю яму.
Невже я знову в цьому ж місці?
Хто винний? Невже тільки я?
Мені все ще необхідно занадто багато часу, щоб вибратись.
3-й день.
Я іду по дорозі.
Несподівано бачу на шляху  глибоку яму.
Я розумію, де я знаходжусь і усвідомлю це.
Знову падаю в ту ж яму, вже за звичкою.
Я починаю дивитись на все відкритими очима.
Це тільки моя провина.
Я відразу вибираюсь. 
4-й день.
Я іду по дорозі.
Несподівано бачу на шляху  глибоку яму.
Я обходжу яму.
5-й день.
Я йду іншою дорогою.

На життєвому шляху кожного з нас досить часто зустрічаються подібні «ями» і не завжди вистачає сил, енергії та інших життєвих «інструментів», щоб вибратись звідти і  знайти інший шлях. Саме в такі моменти є найбільш необхідною психологічна допомога. Однак сама приставка «психо» інколи відлякує настільки, що ми не готові звернутися до спеціаліста, боїмося стати пацієнтами, а якщо й готові отримати допомогу, то не розуміємо до кого звернутися: психіатра, психотерапевта чи психолога… Що знову ж таки, ускладнює можливість своєчасного отримання психологічних послуг. А на просторі життєвих вулиць все ще чекає яма, інша дорога не відкрита…

Можливо першим кроком до психологічного благополуччя нашої нації буде розуміння, до кого можна звернутися за психологічною допомогою чи консультацією. Існує три ключові фігури: психіатр, психотерапевт та психолог. Хто ж з них хто? Відкриваючи інтернет, у спробі розібратися в цьому питанні часто можна наткнутись на протиріччя, викликані тим, хто саме роз’яснює питання, який спеціаліст. Складається враження, що кожен відстоює свою спеціалізацію, не завжди враховуючи інтереси того, хто задає це питання. Дана стаття є спробою проаналізувати інформацію з мережі та «помирити» її з власним досвідом та розумінням. Тож почнемо відповідати на питання «Хто є хто?»

Психіатр – це лікар, що має вищу медичну освіту та спеціалізацію в області психіатрії. Психіатр займається  діагностикою, лікуванням, профілактикою та реабілітацією психічних захворювань. Може займатися також обліком та експертизою подібних захворювань. У своїй роботі такий спеціаліст може використовувати як ліки, так і психотерапевтичні техніки чи фізіопроцедури.

Основне, що має розуміти людина, котра обирає спеціаліста по душевному здоров’ю, що психіатр може працювати не лише з людьми, що мають психіатричний діагноз. Велика кількість тілесних хвороб та недугів пов’язаних з нервовою системою, кровообігом і т.д. можуть давати ускладнення на функціонування організму в цілому та мозкову діяльність: проблеми з памятю, головний біль, безсоння, порушення апетиту, сексуальних потягів та безліч інших, не самих приємних, наслідків. Саме психіатр, спеціаліст-медик, що добре орієнтується як у психіатричних хворобах, так і інших тілесних станах та проявах великого спектру захворювань, може підібрати адекватне фармацевтичне лікування, запропонувати відповідний терапевтичний чи психотерапевтичний супровід або спрямувати до необхідного спеціаліста.  Не хвилюйтесь, за законодавством нашої країни, на щастя чи на жаль, навіть людину з явним діагнозом не так то легко госпіталізувати та утримувати в стінах лікувального закладу. Страх перед представниками психіатричної спеціалізації – анахронізм радянської доби. Консультація висококваліфікованого психіатра може виявитись корисного як для психологічного, так і тілесного здоров’я людини. При цьому пацієнтом бути зовсім не обов’язково.

Перейдемо до спеціалістів, яких нині поминають досить часто як в різноманітних фільмах, передачах, так і у спектрі тих, хто може надавати психологічну допомогу пересічним громадянам —  до психотерапевтів.

На даний момент в нашій країні існує розподіл на дві когорти спеціалістів, що надають психотерапевтичні послуги. Перші – психотерапевти, що мають медичну освіту. Це лікарі, що пройшли перепідготовку та отримали додаткову психотерапевтичну спеціалізацію. Такі спеціалісти мають широке уявлення про психіку людини і можуть проводити лікування як медикаментозними, так і психотерапевтичними (бесіда,  роз’яснення, виявлення внутрішніх конфліктів і психологічних проблем людини та пошук шляхів їх вирішення) засобами.

Другі – психотерапевти, що не мають медичної освіти, однак пройшли довготривале навчання в області одного з методів психотерапевтичної практики, таких як психоаналіз,  гештальттерапія, психодрама, позитивна психотерапія, арт-терапія та багато інших. Зазвичай представники даної когорти психотерапевтів мають вищу психологічну освіту.

Такий розподіл пов’язаний з тим, що на даний момент законодавчо визначено лише діяльність медиків-психотерапевтів. Однак фактично існує аналогія з європейськими країнами, де психотерапевтична підготовка є окремим видом гуманітарної освіти, не прив’язаним до медичної чи психологічної.  Таким чином є психотерапевти, які можуть поєднувати  психотерапію та медикаментозне лікування, та психотерапевти, що використовують лише психотерапевтичний арсенал методів і не мають права призначати ліки. При цьому лікарі-психотерапевти мають право займатися лікуванням психічних захворювань, в більш легких формах, ніж психіатри, та пограничних станах, коли загальний стан людини ще не є хворобою.  Головним інструментом в роботі психотерапевта є слово та бесіда, додатковим – медикаменти. Психотерапевти, що мають гуманітарну освіту, використовують ті ж психотерапевтичні методи,  але не назначають медикаментозне лікування. В основному працюють з психологічною нормою, можуть співпрацювати з лікарями за необхідності. Зазвичай психотерпавти-гуманітарії працюють з глибокими психологічними проблемами та переживаннями, що потребують довготривалої терапії, а не медикаментозного лікування.

І нарешті – психолог. Це спеціаліст, що має вищу гуманітарну освіту в області психології.  Опираючись на отримані вході навчання теоретичні та практичні знання, психолог може займатися психодіагностикою, психокорекцією, профорієнтацією, психологічним консультуванням, просвітницькою та науковою діяльністю, психопрофілактикою та розвитком різноманітних навичок та здібностей. Тобто психологи працюють виключно із психічно здоровими людьми, можуть проводити різноманітну діагностику, допомагати у вирішенні життєвих проблем, проводити навчання та тренінги, надавати психологічні консультації. Спеціалісти психологи мають широкий спектр можливостей застосування своїх професійних навичок, однак не мають права надавати поради стосовно медичного лікування чи ставити діагнози, не займаються психотерапією, якщо не мають відповідної перепідготовки.

Якщо підводити підсумки доступною мовою, то психіатр – точно лікар, але може працювати не лише з хворими, а й надавати консультаційну допомогу людям, що не мають психіатричних захворювань; психотерапевт – може бути лікарем, а може мати тільки гуманітарну освіту і надавати допомогу людям у складних життєвих ситуаціях та супроводжувати вирішення глибоких психологічних проблем; психолог – має гуманітарну освіту,точно не лікар, може надавати консультаційну допомогу в різних життєвих обставинах, проводити психологічне діагностування та  сприяти навчанню і розвитку здібностей та навичок.

У житті кожного бувають моменти, коли ми потребуємо участі інших, щоб  зберегти себе. Сила не в тому, щоб справлятися з усіма проблемами самостійно, а в тому, щоб вчасно звернутися до інших. Головне: не бійтеся просити про допомогу! Гарний спеціаліст в разі необхідності пере спрямує вас до іншого фахівця, або запропонує його залучити. Інколи співпраця декількох спеціалістів одночасно є найбільш ефективним способом надання психологічної допомоги.

До кого б ви не звернулися, психіатра, психотерапевта чи  психолога, діяльність цього спеціаліста будується на переконанні цінності кожної особистості, опирається на законодавчі та етичні норми, на рівень власної компетенції, фахівець  вступає у професійні взаємини з метою підвищення якості життя людини, що звернулася за допомогою. Ями  проблем та складних обставин є на кожній вулиці життя.  Спеціаліст, як поводир з ліхтарем у темну ніч,  може бути корисним у пошуку вірного шляху та збереження власного здоров’я.

Автор Тиморська Каріна (психотерапевт та сімейний консультант в методі Позитивної крос-культурної психотерапії). Зв`язатись з психологом можна за телефоном  066-896-00-61 чи написавши повідомлення в facebook

Добавить комментарий